Wycieczka do Pilzna „ MUZEUM LALEK”

Kategoria: Wycieczki Opublikowano: czwartek, 09 listopad 2017

b_150_100_16777215_00_images_phocagallery_wycieczka_muzeum_lalek_2017_1505893007160.jpgW dniu 20 września 2017 roku przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III wraz ze swoimi wychowawczyniami: p. Barbarą Martowską , p. Urszulą Drajewicz oraz p. Barbarą Buczakowską udali się na wycieczkę do Pilzna. Celem naszej wycieczki było Muzeum Lalek oraz pracownia artystyczna, znajdująca się przy muzeum. Najpierw udaliśmy się do Gospody u Wiedźmy.

 

Tam zwiedzaliśmy skansen miniaturowych budowli z polskiej wsi. Piękne chaty kryte strzechą, stada zwierzątek obok nich oraz pięknie ubrane postacie siedzące przed swoimi chatami wywarły na nas ogromne wrażenie. Przechodząc przez mostek na stawie zwanym „żabim królestwem” dotarliśmy do zaczarowanego świata krasnali. Pod starymi drzewami znajdowały się ich piękne, kolorowe chatki. Po wyjściu z „zaczarowanego królestwa krasnali” udaliśmy się na miniaturowy zamek Śpiącej królewny i jej dworu. Zwiedziliśmy miniaturowe lochy i komnaty pałacu. Dopisywała nam piękna słoneczna pogoda. Byliśmy zachwyceni. Pani przewodnik zaprowadziła nas także przed domek Baby Jagi. Zobaczenie czarownicy było niezwykłym doświadczeniem dla naszych przedszkolaków.

Następnie wśród bajecznych scenerii przenieśliśmy się w miejsce, gdzie mogliśmy podziwiać bardzo stare i zabytkowe lale oraz akcesoria pochodzące z różnych stron świata. Z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy wystawę lalek antycznych z różnych stron świata, lalek polskich w strojach regionalnych i historycznych oraz lalek teatralnych (pacynki, marionetki, kukiełki). Duże zainteresowanie wzbudził w nas zbiór lalek z Japonii ilustrujący dzieje kraju kwitnącej wiśni.

Pani przewodnik zaprowadziła nas także do pracowni krawieckiej, gdzie zostaliśmy zapoznani z metodą wykroju, szycia i haftu ubranek dla lalek. Poznaliśmy tajniki tworzenia porcelanowych figurek i poszczególnych elementów laleczek (głowy, rączek, nóżek). W pracowni lalkarskiej krok po kroku prześledziliśmy jak powstaje lalka a później sami wykonywaliśmy takie kukiełki. Zobaczyliśmy, ile trudu, wysiłku i serca należy włożyć, by powstała niepowtarzalna lalka. Pod koniec wycieczki mogliśmy zakupić w muzealnym sklepiku lalki, marionetki lub figurki powstałe w pracowni tego muzeum.

Wycieczka sprawiła nam wiele radości i na długo pozostanie w naszej pamięci. Do szkoły wróciliśmy uśmiechnięci z naszymi prześlicznymi pamiątkami.

Barbara Buczakowska

Obiady dla uczniów

Wywiadówki